Zasilanie w domu podczas burz i upałów

W czasach wszechobecnej elektroniki otaczającej nas z każdej strony, niezmiernie istotne jest zabezpieczenie się przed nagłymi i niekontrolowanymi przerwami w dostawach prądu. Wyłączenia takie mogą sparaliżować nasze codzienne życie oraz mieć przykre skutki w postaci uszkodzenia posiadanego sprzętu elektronicznego. Brak zasilania potrafi zmienić elektronicznych sprzymierzeńców w zaciekłych wrogów, uniemożliwiających nasze codzienne funkcjonowanie. Do najczęściej występujących zaburzeń w sieciach elektroenergetycznych w okresie burz czy upałów, podczas których następują ograniczenia w dostawie energii należą: zaniki napięcia (krótkotrwałe bądź długotrwałe), wahania wartości napięcia (wzrosty lub zapady napięcia) oraz przepięcia (krótkotrwałe impulsy wysokonapięciowe). W celu ochrony naszych urządzeń przed tego typu zaburzeniami wskazanym jest zastosowanie alternatywnego źródła zasilania – zasilacza UPS.

Dobierając zasilacz UPS do domu należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj urządzeń chcemy zabezpieczyć oraz określić moc pobieraną przez te urządzenia. W przypadku kiedy będzie to konsola, modem, router  warto wybrać zasilacze z serii ECO PRO AVR CDS, DUO AVR USB lub SINLINE USB HID. Oprócz podtrzymania zasilania, dzięki układowi automatycznej regulacji napięcia sieciowego AVR, zastanie zapewniona również ochrona przed długotrwałym obniżeniem napięcia.

Ekonomiczne i popularne wśród Użytkowników zasilacze UPS serii DUO AVR / AVR USB / PL AVR USB umożliwiają, w zależności od modelu zabezpieczenie zasilania od 3 do 6 odbiorników. Różna konfiguracja gniazd to możliwość doboru rozwiązania dostosowanego zarówno do zabezpieczenia sprzętu IT, jak i np. domowych multimediów.

Do zabezpieczenia większej liczby urządzeń z różnymi wtyczkami zasilającymi korzystniej jest wybrać jedno urządzenie, które posiada różne typy gniazd zasilających. Takie rozwiązanie zapewni nam zastosowanie zasilacza z serii SINLINE RT, który wyposażony został w gniazda typu IEC 320 C13 oraz PL (tzw. „French”).

Dodatkowo, oprócz wymienionych wcześniej aspektów, pozostaje jeszcze kwestia czasu pracy zasilacza w trybie rezerwowym. W zdecydowanej większości przypadków przy znamionowym obciążeniu zasilacze pracują w granicach 3-5 minut. Jeżeli zależy nam na dłuższym czasie pracy, możemy to uzyskać dzięki dodatkowym modułom bateryjnym, które można podłączyć np. do zasilaczy z serii SINLINE RT XL. Natomiast do zapewnienia bezawaryjnej i bezprzerwowej pracy central sterujących, w które wyposażone są inteligentne domy, lub innych układów automatyki domowej służą zasilacze, które są do tego celu dedykowane. Takim przykładem jest seria zasilaczy SPECLINE AVR 700 / SPECLINE AVR PRO 700.

Zasilanie w domu podczas burz i upałów

W przypadku serwerów oraz komputerów przetwarzających strategiczne dane i informacje (których utrata jest często niepoliczalna finansowo oraz może stanowić duży problem dla użytkownika) zdecydowanie zaleca się wykorzystanie zasilacza UPS wykonanego w topologii on-line. Zasilacze te działają zupełnie inaczej – realizowane jest w nich podwójne przetwarzanie energii. Napięcie sieciowe doprowadzone na wejście UPS zostaje wyprostowane w układzie prostowniczym, a następnie poprzez magistralę stałonapięciową przekazane do falownika, gdzie przetwarzane jest na napięcie przemienne o wysokiej jakości parametrach, którym podczas normalnej pracy zasilane są zabezpieczane odbiorniki. Jednocześnie doładowywane są baterie. Zmiana trybu pracy z sieciowego na bateryjny i odwrotnie odbywa się całkowicie bezprzerwowo. Przykładowym rozwiązaniem tego typu są zasilacze POWERLINE RT PRO 1-3K, stosowane są do zasilania najbardziej wymagających pod względem jakości energii odbiorników np. stacji komputerowych.

Efektywne wykorzystywanie energii elektrycznej (VA=W), możliwości znacznego przedłużenia czasu podtrzymania (dodatkowe moduły bateryjne) oraz połączenia UPS-a z agregatem sprawiają, że UPS POWERLINE RT PRO spełnia wymagania nawet profesjonalnych administratorów infrastruktury IT.

W przypadku tej serii zasilaczy można podłączyć aż do 4  modułów bateryjnych, co zapewnia nam bardzo długi czas pracy. Dodatkowo, oprócz wymienionych wcześniej aspektów, ważna jest również kwestia monitorowania i zarządzania pracą zasilaczy. Możemy to osiągnąć stosując do tego przeznaczone oprogramowanie. Dzięki wykorzystaniu zasilacza UPS w połączeniu z oprogramowaniem monitorująco – zarządzającym, oprócz podstawowego zadania jakim jest podtrzymanie zasilania podczas zaników napięcia sieciowego oraz bieżącej poprawy jakości zasilania i filtracji zakłóceń, zapewnione mamy bezpieczne, kontrolowane zamknięcie systemów operacyjnych oraz bieżące monitorowanie parametrów pracy samego zasilacza.

Zasilacze UPS są najpopularniejszym i najskuteczniejszym środkiem do przeciwdziałania zakłóceniom występującym w sieci energetycznej, jednak należy pamiętać, iż podstawą ochrony urządzeń przed skutkami burzy jest odpowiednio przygotowana instalacja elektryczna w domu. Zasilacze UPS są ochroną dodatkową.

Udostępnij artykuł

Inne artykuły

Newsletter

Chcesz być na bieżąco informowany o nowych produktach, usługach czy wydarzeniach?

Zapisz subskrypcję newslettera EVER

Otrzymuj powiadomienia o nowych artykułach

Administratorem Twoich danych osobowych jest „EVER” Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Sprawdź naszą Politykę prywatności i plików cookie Polityka prywatności i dowiedz się, jak przetwarzamy Twoje dane