Zawsze ciepły dom, nawet w trakcie awarii
2022-09-19

Z roku na rok coraz większa liczba konsumentów zmaga się zimą z okresowymi zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Szczególnie dla mieszkańców terenów podmiejskich i wiejskich posiadających inteligentne domy lub piece C.O. to uciążliwy problem. Jak się uchronić przed tego typu zdarzeniami?

Inteligentne domy wyposażone w centrale sterujące, odpowiedzialne za sterowanie i zarządzanie całym systemem (ogrzewanie, oświetlenie, system alarmowy czy monitoringu) uzależnione są od sprawnego funkcjonowania sieci energetycznej. Ta w wielu miejscach w Polsce jest przestarzała i nie gwarantuje bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku nagłych zmian warunków atmosferycznych. Również podstawowe komponenty systemu ogrzewania w domach – kotły c.o., kominki z płaszczem wodnym i systemy automatyki pieców – wymagają ciągłego zasilania i są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia mogące wystąpić w sieci energetycznej. Bez odpowiednich zabezpieczeń możemy nie tylko pozbawić się ciepła w domu na wiele długich godzin, ale także trwale uszkodzić pracujące w budynku urządzenia.

Do tej pory najbardziej popularnym rozwiązaniem problemów związanych z brakiem zasilania było zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy. Jego użycie wiązało się z wieloma niedogodnościami – jak chociażby koniecznością wentylacji pomieszczeń związaną z odprowadzaniem spalin, czy długim czasem oczekiwania na ustabilizowanie napięcia generowanego przez agregat. Na szczęście istnieje dużo wygodniejsza alternatywa dla tego typu rozwiązania – przeznaczone do podtrzymania zasilania domowej automatyki grzewczej specjalistyczne zasilacze awaryjne UPS. Przykładem takich urządzeń jest seria zasilaczy SPECLINE AVR / Pro AVR polskiej marki EVER. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezawaryjnej i bezprzerwowej pracy kotłów centralnego ogrzewania, jak również kominków z płaszczem wodnym (zabezpieczają podłączone urządzenia przed spadkami i zanikami napięcia w sieci oraz eliminują możliwość ich uszkodzeń w wyniku przepięć mogących wystąpić w sieci elektroenergetycznej).

Główną cechą odróżniającą zasilacze SPECLINE AVR / Pro AVR od urządzeń innych marek jest sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego (przy pracy bateryjnej). Zastosowana w zasilaczach technologia Clear Digital Sinus umożliwia podłączanie do UPS-a urządzeń najbardziej czułych na kształt napięcia zasilającego, takich jak pompy czy elektronika w kotłach c.o., bez ryzyka ich uszkodzenia. Ponadto seria SPECLINE AVR charakteryzuje się wydłużonym czasem podtrzymania na pracy bateryjnej – możliwe jest wydłużenie czasu pracy zasilacza poprzez równoległe podłączenie do 3 modułów bateryjnych (zasilacz SPECLINE Pro AVR) firmy EVER lub zastosowanie akumulatora samochodowego (zasilacz SPECLINE AVR).

Seria UPS SPECLINE AVR / Pro AVR  składa się z dwóch modeli zasilaczy: SPECLIENE AVR 700 oraz SPECLINE AVR Pro 700 (wyposażony w akumulatory wewnętrzne). Oba modele charakteryzują się mocą użytkową 200 W. Niezmiernie istotnym parametrem jest 30 sekundowa odporność na przeciążenia (do wartości 400 W), dzięki której mamy pewność, że zasilacz UPS nie wyłączy się z powodu zwiększonego poboru mocy (np. w momencie załączania silników pomp obiegowych).

Zasilacze SPECLINE AVR / Pro AVR  wyposażone zostały również w wiele funkcjonalności usprawniających ich codzienne działanie i zabezpieczających podłączone do nich urządzenia. Dzięki układowi automatycznej regulacji napięcia sieciowego AVR (podwyższający), urządzenie dostosowuje nieprawidłowe napięcie wejściowe do poziomu akceptowalnego przez odbiorniki, bez zużywania energii z akumulatorów. Nie bez znaczenia dla użytkownika jest także możliwość uruchomienia urządzenia bez podłączenia do sieci zasilającej (zimny start), automatyczny powrót na zasilanie sieciowe po pojawieniu się napięcia sieciowego o wymaganych parametrach oraz dźwiękowa sygnalizacja rozładowania baterii.

Zasilacze marki EVER objęte są 24-miesięczną gwarancją (z wyłaczeniem akumulatorów gdzie okres gwarancji wynosi 12 miesięcy), a producent oferuje pełen zakres usług pogwarancyjnych i serwisowych. UPS-y EVER SPECLINE AVR / Pro AVR rekomendowane są przez wiodących producentów kotłów w Polsce jako niezbędny element poprawnie zaplanowanego systemu ogrzewania. Przed nadchodzącym sezonem zimowym warto zatem rozejrzeć się po domu i innego typu obiektach sprawdzając jakie urządzenia mogą być zagrożone długotrwałym pozbawieniem zasilania w przypadku braku napięcia sieciowego. Zakup dopasowanego zasilacza UPS jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym (i tańszym!) niż instalacja agregatu prądotwórczego. Lepiej się zabezpieczyć i nie stać się ofiarą nagłych przerw w dostawie energii – a te w Polsce stały się już coroczną uciążliwą tradycją.
 

 

Poznaj modele serii:

Pobierz: