Zawsze ciepły dom, nawet w trakcie awarii
2016-12-12

Z roku na rok coraz więcej konsumentów zmaga się zimą z okresowymi zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. Szczególnie dla mieszkańców terenów podmiejskich i wiejskich posiadających Inteligentne domy lub piece C.O. to uciążliwy problem. Jak się uchronić przed tego typu awariami?

Tzw. Inteligentne domy posiadające wiele systemów ochrony i zarządzania budynkiem (bram wjazdowych, centrali sterujących, systemów alarmowych czy monitoringu) uzależnione są od sprawnego funkcjonowania sieci energetycznej. A ta w wielu miejscach w Polsce jest przestarzała i nie gwarantuje bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku nagłych zmian warunków atmosferycznych. Również podstawowe komponenty systemu ogrzewania w domach – kotły c.o., kominki z płaszczem wodnym i systemy automatyki pieców – wymagają ciągłego zasilania i są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia sieci energetycznej. Bez odpowiednich zabezpieczeń możemy nie tylko pozbawić się ciepła w domu na wiele długich godzin, ale także trwale uszkodzić pracujące w budynku urządzenia.

Do tej pory najbardziej popularnym rozwiązaniem problemów związanych z brakiem zasilania było zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy, jednak jego użycie wiązało się z wieloma niedogodnościami – koniecznością wentylacji i odprowadzania spalin, długim czasem oczekiwania na osiągnięcie pełnej mocy urządzenia czy otrzymaniem napięcia wyjściowego o nierównym (niesinusoidalnym) kształcie, nieodpowiednim dla najczulszych sprzętów domowych. Na szczęście istnieje dużo wygodniejsza alternatywa dla tego typu agregatów – przeznaczone do podtrzymania zasilania domowej automatyki grzewczej specjalistyczne zasilacze awaryjne UPS. Przykładem takich urządzeń jest seria zasilaczy SPECLINE / Pro polskiej marki EVER, których głównym zadaniem jest ochrona domowych sprzętów przed zanikiem napięcia, brakiem zasilania, przepięciami i innymi zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowego zasilania ze strony sieci energetycznej.

Główną cechą odróżniającą zasilacze SPECLINE / Pro od urządzeń innych marek jest sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego. Zastosowana w zasilaczach technologia Clear Digital Sinus umożliwia podłączanie do UPS-a urządzeń najbardziej czułych na kształt napięcia zasilającego, takich jak pompy czy elektronika w kotłach c.o., bez ryzyka ich uszkodzenia. Ponadto seria SPECLINE charakteryzuje się wydłużonym czasem podtrzymania na pracy bateryjnej – w określonych sytuacjach nawet do kilku godzin. W przypadku dłuższych awarii możliwe jest wydłużenie czasu pracy zasilacza poprzez równoległe podłączenie modułów bateryjnych firmy EVER lub zastosowanie akumulatora samochodowego.

W skład serii SPECLINE wchodzą trzy typy zasilaczy: SPECLINE 700, SPECLINE Pro 700 oraz SPECLINE 1000. Najwydajniejszy z nich SPECLINE 1000 charakteryzuje się mocą całkowitą wynoszącą 1000 VA oraz użytkową na poziomie 500 W. Jest również w stanie, w przeciwieństwie do innych zasilaczy, wytrzymać 30-sekundowe przeciążenie do wartości 700 W, dzięki czemu pozwala na uniknięcie bezwarunkowego wyłączenia aparatury w momencie chwilowego zwiększenia poboru mocy.

Zasilacze SPECLINE wyposażone zostały również w wiele funkcjonalności usprawniających ich codzienne działanie i zabezpieczających podłączone do nich urządzenia. Układ Cool Battery Charging (CBC) umożliwia szybkie i sprawne ładowanie akumulatorów zasilacza awaryjnego oraz znacząco wydłuża okres ich eksploatacji. Natomiast system Emergency Power OFF (EPO), dostępny w modelu SPECLINE 1000, pozwala użytkownikowi na odłączenie zasilania w ekstremalnych sytuacjach, na przykład w przypadku pożaru. Zewnętrzny wyzwalacz, przycisk EPO zamontowany na ścianie, umożliwia natychmiastowe przerwanie dostarczania energii z wyjścia UPS-a do urządzeń odbiorczych.

Zasilacze marki EVER objęte są 24-miesięczną gwarancją, a producent oferuje pełen zakres usług pogwarancyjnych i serwisowych. UPS-y EVER SPECLINE rekomendowane są przez wiodących producentów kotłów w Polsce jako niezbędny element poprawnie zaplanowanego systemu ogrzewania. Przed nadchodzącym sezonem zimowym warto zatem rozejrzeć się po domu czy budynku użytkowym i sprawdzić, jakie urządzenia mogą być zagrożone długotrwałym wyłączeniem. Zakup dopasowanego zasilacza UPS jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym (i tańszym!) niż instalacja agregatu prądotwórczego. Lepiej się zabezpieczyć i nie stać się ofiarą nagłych przerw w dostawie energii – a te w Polsce stały się już coroczną uciążliwą tradycją.

Poznaj modele serii:

Pobierz:

Zdjęcia