Zabezpieczenie instalacji grzewczej w domu

Mimo, że tegoroczna jesień należy do jednej z najcieplejszych w ciągu ostatnich kilku lat, coraz chłodniejsze noce przypominają nam o nieuchronnie zbliżającej się zimie. W tym okresie niezbędne dla naszej wygody i bezpieczeństwa jest zapewnienie ciągłości ogrzewania w budynku, w którym przebywamy. Piece c.o., kotły czy automatyka grzewcza nie mogą jednak sprawnie funkcjonować, jeśli występują problemy z siecią energetyczną. Jak się uchronić przed tego typu awariami?

Konsumenci zmaga się zimą z okresowymi zakłóceniami lub przerwami w dostawie prądu. O ile w dużych miastach problemy te są krótkotrwałe i niezbyt groźne, o tyle dla mieszkańców terenów podmiejskich i wiejskich mogą być bardzo uciążliwe. Odczuwają to najdotkliwiej właściciele tzw. Inteligentnych domów, w których działanie wielu systemów ochrony i zarządzania budynkiem (bram wjazdowych, centrali sterujących, systemów alarmowych czy monitoringu) uzależnione jest od sprawnego funkcjonowania sieci energetycznej. A ta w wielu miejscach w Polsce jest przestarzała i nie gwarantuje bezpieczeństwa, szczególnie w przypadku nagłych zmian warunków atmosferycznych. Również podstawowe komponenty systemu ogrzewania w domach – kotły c.o., kominki z płaszczem wodnym i systemy automatyki pieców – wymagają ciągłego zasilania i są bardzo czułe na wszelkie zakłócenia sieci energetycznej. Bez odpowiednich zabezpieczeń możemy nie tylko utracić ciepło w domu na wiele godzin, ale dodatkowo pracujące w budynku urządzenia mogą ulec uszkodzeniu.

Do tej pory najbardziej popularnym rozwiązaniem problemów związanych z brakiem zasilania, było zaopatrzenie się w agregat prądotwórczy, jednak jego użycie wiązało się z wieloma niedogodnościami – koniecznością zapewnienia wentylacji i odprowadzania spalin, długim czasem oczekiwania na osiągnięcie pełnej mocy urządzenia czy otrzymaniem napięcia wyjściowego o nierównym (niesinusoidalnym) kształcie, nieodpowiednim dla najczulszych sprzętów domowych. Warto wiedzieć, że istnieje dużo wygodniejsza alternatywa dla tego typu agregatów – specjalistyczne zasilacze awaryjne UPS, przeznaczone do podtrzymania zasilania domowej automatyki grzewczej. Przykładem takich urządzeń jest seria zasilaczy SPECLINE polskiej marki EVER, których głównym zadaniem jest ochrona domowych sprzętów przed zanikiem napięcia, brakiem zasilania, przepięciami i innymi zagrożeniami wynikającymi z nieprawidłowego zasilania ze strony sieci energetycznej.

Podstawową cechą odróżniającą zasilacze SPECLINE od urządzeń innych marek jest sinusoidalny przebieg napięcia wyjściowego. Zastosowana w zasilaczach technologia Clear Digital Sinus umożliwia podłączanie do UPS-a najbardziej czułych na kształt napięcia urządzeń, takich jak pompy czy elektronika w kotłach c.o., bez ryzyka ich uszkodzenia. Ponadto seria SPECLINE charakteryzuje się wydłużonym czasem pracy bateryjnej – w określonych sytuacjach nawet do kilku godzin. W przypadku dłuższych awarii możliwe jest wydłużenie czasu pracy zasilacza poprzez równoległe podłączenie modułów bateryjnych firmy EVER lub zastosowanie akumulatora samochodowego.

Ever Specline - schemat

W skład serii SPECLINE wchodzą trzy typy zasilaczy: SPECLINE 700, SPECLINE Pro 700 oraz SPECLINE 1000. Najwydajniejszy z nich - SPECLINE 1000 charakteryzuje się mocą całkowitą wynoszącą 1000 VA oraz użytkową na poziomie 500 W. Jest również w stanie, w przeciwieństwie do innych zasilaczy, wytrzymać 30-sekundowe przeciążenie do wartości 700 W, dzięki czemu pozwala na uniknięcie bezwarunkowego wyłączenia aparatury w momencie chwilowego zwiększenia poboru mocy.

Zasilacze SPECLINE wyposażone zostały również w wiele funkcjonalności usprawniających ich codzienne działanie i zabezpieczających podłączone do nich urządzenia. Układ Cool Battery Charging (CBC) umożliwia szybkie i sprawne ładowanie akumulatorów zasilacza awaryjnego oraz znacząco wydłuża okres ich eksploatacji. Natomiast system Emergency Power OFF (EPO), dostępny w modelu SPECLINE 1000, pozwala użytkownikowi na odłączenie zasilania w ekstremalnych sytuacjach, na przykład w przypadku pożaru. Zewnętrzny wyzwalacz - przycisk EPO zamontowany na ścianie, umożliwia natychmiastowe przerwanie dostarczania energii z wyjścia UPS-a do urządzeń odbiorczych.

Zasilacze marki EVER objęte są 24-miesięczną gwarancją, a producent oferuje pełen zakres usług pogwarancyjnych i serwisowych. UPS-y EVER SPECLINE rekomendowane są przez wiodących producentów kotłów w Polsce: Viessmann, Buderus czy Immergas jako niezbędny element poprawnie zaplanowanego systemu ogrzewania. Przed nadchodzącym sezonem zimowym warto zatem zastanowić się, które urządzenia mogą być zagrożone długotrwałym wyłączeniem. Zakup dopasowanego zasilacza UPS jest rozwiązaniem o wiele łatwiejszym (i tańszym) niż instalacja agregatu prądotwórczego.

Więcej o produktach:

Gdzie kupić  >>>