„Usłysz ciszę…”
2020-10-28

 


Nowy Ekspert do Spraw Zasilania od EVER

Poznański producent EVER wprowadził na rynek nowy zasilacz UPS online (o najwyższej jakości parametrach VFI-SS-111) przeznaczony do instalacji w lokalizacjach, gdzie wymagana jest cicha praca jednostki podtrzymującej zasilanie. Urządzenie, z sinusoidalnym napięciem wyjściowym, oparte o wielokrotnie docenianą przez ekspertów i użytkowników serię POWERLINE GREEN 33 umożliwia współpracę z wrażliwymi odbiornikami zasilanymi z trójfazowej sieci elektroenergetycznej.

Nowe, produkowane w całości w Polsce zasilacze POWERLINE GREEN 33 Pro to zaawansowane technologicznie  rozwiązania przeznaczone głównie dla serwerów, sieci komputerowych i systemów obróbki danych. Nie ogranicza to jednak ich zastosowania z trójfazowymi urządzeniami przemysłowymi, jak np. obrabiarki czy lasery. W skład serii wchodzą trzy najczęściej wybierane przez użytkowników jednostki o mocy 10, 15 i 20 kVA. Co ciekawe, w przeciwieństwie do swoich poprzedników UPS-y serii POWERLINE GREEN 33 Pro posiadają współczynnik mocy wyjściowej o wartości 1. Moc pozorna jednostki (kVA) jest w tym przypadku równa mocy czynnej (kW). 
 


 

Na bazie protoplasty UPS-y serii POWERLINE GREEN 33 Pro wyposażone zostały w często jeszcze niedocenianą przez użytkowników, funkcjonalność kompensacji mocy biernej. Choć kompensacja mocy biernej nie jest głównym zadaniem UPS-a (rolę tą odgrywa zabezpieczenie ciągłości zasilania i redukcja zaburzeń sieciowych) spełnia ona dodatkową, niebanalną rolę i wchodzi w skład przewag konkurencyjnych rozwiązania EVER. W opisywanym rozwiązaniu obwód wejściowy zasilacza pracuje jednocześnie jako elektroniczny przesuwnik fazowy czyli wejściowa moc bierna pojemnościowa jest sprowadzana do zera. Eliminuje się dzięki temu całkowicie opłaty za pobór mocy biernej pojemnościowej przez UPS. Zgodnie z wyliczeniami specjalistów, koszt zakupu takiego UPS-a może zwrócić się już w ciągu kilku lat użytkowania generując w sprzyjających warunkach oszczędności sięgające tysięcy złotych. 

Poziom oszczędności w skali roku przy zastosowaniu zasilacza UPS POWERLINE GREEN 33 Pro

 

Analizując elementy redukujące koszty eksploatacji jednostki warto wspomnieć o możliwości pracy UPS-a w trybie ECO oraz szerokim zakresie napięcia wejściowego. W pierwszym z nich możliwe jest zdefiniowanie sposobu pracy zasilacza w określonych godzinach oraz dniach tygodnia. Przykładowo w dni wolne od pracy urządzenie funkcjonuje w trybie energooszczędnym, zapewniając jednocześnie pełną ochronę podłączonego sprzętu przed zanikami napięcia. Z kolei dzięki szerokiemu zakresowi napięcia wejściowego zasilacz pobiera jednocześnie napięcie z sieci oraz akumulatorów. Taka funkcjonalność zwana pracą hybrydową wydłuża czas pracy autonomicznej oraz wpływa na  trwałość (czyli czas eksploatacji) akumulatorów.

EVER odpowiedział dodatkowo na potrzeby Klientów, którzy posiadają mały potencjał lokalowy. W takich sytuacjach zasilacz UPS musi znaleźć swoje miejsce i możliwie cicho pracować w bliskiej odległości od stanowisk pracy ludzi. Głównym wyzwaniem staje się więc redukcja uciążliwego „hałasu”.  Poprzez modyfikację, wprowadzoną przez Dział Badawczy R&D producenta, polegającą na zmianie częstotliwości pracy bloków funkcjonalnych falownika i prostownika, praca urządzenia stała się niesłyszalna dla większości osób. Jedyny słyszalny szum wydawany jest przez zespół wewnętrznych wentylatorów chłodzących jednostkę. Nie jest on jednak w żadnej mierze uciążliwy i nie przeszkadza ludziom w ich bieżących zadaniach. 

Nowa seria zasilaczy EVER to zabezpieczenie godne polecenia. UPS-y znajdą zastosowanie zarówno w firmach prywatnych jak i obiektach jednostek administracji publicznej czy przedsiębiorstwach przemysłowych. Producent objął zasilacze 5-letnim okresem gwarancyjnym w systemie on-site. Umożliwił także realizację cyklicznych przeglądów okresowych.

Zobacz produkty serii POWERLINE GREEN 33 PRO >>