Jak zabezpieczyć zasilanie w domu?

Każdy z pewnością doświadczył problemów z zasilaniem i w jakimś stopniu było to uciążliwe. Niektórzy musieli radzić sobie z utratą danych, które przepadły wraz z nagłym wyłączeniem sprzętu. Gra w trybie multiplayer mogła zostać przerwana przez brak zasilania routera, co automatycznie odcięło nas od Sieci. Nie zapominajmy o domach z piecami centralnego ogrzewania, których sterowniki też wymagają nieprzerwanego dostępu do prądu elektrycznego.

Nagłe wyłączenie prądu to, wbrew pozorom, nie jedyne zagrożenie związane z użytkowaniem urządzeń elektrycznych. Dużym problemem są również zaburzenia napięcia - zarówno jego nagły skok ponad dopuszczalną wartość, jak i gwałtowny spadek. Urządzenia o skomplikowanej budowie mogą być szczególnie wrażliwe na to, jakiej jakości prąd płynie z gniazdka. Zaburzenia napięcia zagrażają między innymi komputerom, konsolom do gier, routerom, ale również urządzeniom automatyki domowej, w tym: automatycznym bramom wjazdowym, systemom alarmowym czy układom solarnym.

Podstawowa ochrona – listwa zabezpieczająca

Nasz sprzęt elektroniczny możemy w prosty sposób chronić przed nagłymi skokami napięcia przy pomocy tak zwanych listew, jednak w ich przypadku należy zwrócić uwagę na to, jakie zabezpieczenia oferuje dany model. Większość tych podstawowych, dostępnych za niewielkie pieniądze, może w najlepszym wypadku pełnić wyłącznie funkcje przedłużacza i rozdzielnika. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu sprzętu, wybierzmy listwy o jasno określonej funkcji zabezpieczającej: antyprzepięciowej i/lub filtrującej. Ich producenci dbają, aby oprócz podstawowej funkcji ochronnej (uziemienie gniazdek) wyposażone były w dodatkowe funkcje ułatwiające codzienne użytkowanie, w tym filtry chroniące podłączone urządzenia przed zakłóceniami oraz zabezpieczenia antyprzepięciowe. Przykładowo, skoki napięcia mogą uszkodzić telewizor także przez złącze antenowe, a wspomniany router może ulec zniszczeniu w wyniku przepięć płynących po kablu Ethernet. Aby ustrzec się przed tego typu sytuacjami możemy wyposażyć swoje mieszkanie np. w listwę „HOME” polskiego producenta EVER – która, oprócz standardowych gniazd, ma dodatkowe filtry: telefoniczny, antenowy i LAN. Takie rozwiązania pozwalają zabezpieczyć przed przepięciami jednocześnie telewizor, telefon, domową sieć i pozostałe urządzenia wymagające podłączenia do prądu. Do zastosowań biurowych ten sam producent proponuje model „OFFICE PLUS” w którym typowo domowe wejścia TV, LAN i telefoniczne zastąpiono dwoma gniazdami USB, a jego budowa została dostosowana do specyfiki pracy biurowej. Część „bazową” można umieścić na podłodze, a drugą, połączoną dłuższym przewodem i wyposażoną w 3 gniazda zasilania oraz wspomniane wejścia USB, położyć na blacie biurka, aby były łatwo i szybko dostępne. Przy zakupie listwy warto też zwrócić uwagę, czy producent zapewnia ubezpieczenie podpiętego do niej sprzętu (oczywiście przy spełnieniu określonych warunków) – mowa tu o kwotach nawet do 2500 euro!

                
Listwy zabezpieczające – EVER HOME (z zabezpieczeniem TV i LAN) i EVER OFFICE (dwuczęściowa z gniazdami USB)

Na brak prądu – zasilacz awaryjny

Jak łatwo się domyślić, istnieją sytuacje, które zdecydowanie przewyższają możliwości listew, na przykład długie lub krótkotrwałe braki zasilania. W porównaniu do przepięć, takie awarie bywają o wiele bardziej szkodliwe dla użytkowników, niż dla samego sprzętu – możemy stracić osobiste dane, nawet jeśli sam komputer wiele nie ucierpi. Zarówno do ochrony antyprzepięciowej, jak i na wypadek braku zasilania, znakomicie nadają się małe zasilacze awaryjne (tzw. UPS-y). Te niewielkie skrzynki, do których podłącza się konkretne odbiorniki (urządzenia, które mają zostać zabezpieczone). Większość osób kojarzy UPS-y z zabezpieczeniem stacjonarnych komputerów w biurze, jednak obecnie coraz częściej urządzenia te wykorzystuje się również w domu. Takie podstawowe, niewielkie zasilacze dysponują oczywiście ograniczoną mocą, więc należy zwrócić uwagę, jakie urządzenia do nich podłączamy – a ściślej mówiąc, ile mocy pobierają. W ten sposób upewnimy się, że w razie awarii energii elektrycznej będziemu mieli kilka czy kilkanaście cennych minut, niezbędnych do zakończenia danego zadania i bezpiecznego wyłączenia urządzenia. Podstawowe UPS-y dostępne na rynku dysponują mocą od 350 VA (woltamperów) do 1200 VA. Przykładem takich urządzeń są modele EVER ECO Pro AVR CDS czy DUO II - niedrogie i o kompaktowych rozmiarach. Każdy model zasilacza awaryjnego posiada szereg wersji, różniących się przede wszystkim mocą – wspomniany ECO Pro AVR CDS posiada warianty od 700 VA do 1200 VA. Decydując się na zakup UPS-a musimy przede wszystkim określić nasze potrzeby, czyli zastanowić się, jaki sprzęt chcemy chronić i ile pobiera mocy.

EVER ECO CDS i DUO II
Zasilacze EVER ECO Pro AVR CDS i DUO II – w sam raz do zabezpieczenia małych i średnich urządzeń typu komputery, router itd.

Specjalne rozwiązania dla domowej automatyki

Dla właścicieli domów jeszcze bardziej istotne może być zabezpieczenie zasilania dla innych sprzętów domowych, których niezakłócone funkcjonowanie jest o wiele bardziej ważne niż w przypadku routera czy konsoli. Dla użytkowników pieców CO, brak prądu oznacza, że sterowniki przestają działać – co może doprowadzić do przegrzania instalacji i w konsekwencji spowodować dodatkowe szkody materiale, a w szczególnych przypadkach nawet uszczerbek na zdrowiu. Poza tym nagłe wzrosty i spadki napięcia mogą być szkodliwe dla urządzeń domowej automatyki, czyli elementów tzw. „inteligentnego domu”. Podstawowe UPS-y niekoniecznie sprawdzą się do zabezpieczania automatyki, pieców czy kominków podczas zaniku napięcia. Na rynku dostępne są wyspecjalizowane UPS-y, które świetnie nadają się do roli urządzeń zabezpieczających domową instalację grzewczą i automatykę. Przykładowo model z rodziny SPECLINE jest gabarytowo niewiele większy od tych najprostszych, ale jego charakterystyka dedykowana jest właśnie zabezpieczeniu pieców, układów solarnych, kominków z płaszczem wodnym i domowej automatyki. W zależności od modelu, mamy możliwość podpięcia do pięciu modułów bateryjnych i co ciekawe, można podłączyć do niego akumulator samochodowy - dzięki temu w przypadku dłuższych awarii zasilania UPS zapewnia działanie istotnym domowym urządzeniom. Wartym podkreślenia jest też fakt, że modele SPECLINE wytwarzają prąd o napięciu w kształcie idealnej sinusoidy. W skrócie oznacza to, że do takiego UPS-a można podpiąć urządzenia wyjątkowo wrażliwe na jakość prądu elektrycznego. Niektóre dostępne na rynku rozwiązania dedykowane zabezpieczaniu pieców CO takiej właściwości nie posiadają i aby być pewnym, że przy awarii zasilania nie zostaniemy bez ogrzewania – warto to wcześniej sprawdzić.

EVER POWERLINE
Zasilacze EVER SPECLINE, dedykowane do zabezpieczenia zasilania pieców CO czy urządzeń automatyki domowej (elementów „inteligentnego domu”)

Zabezpieczenie domowej instalacji grzewczej, przeczytaj artykuł >>

 

Duże zasilacze awaryjne – także do domu!

W przemyśle, urzędach i szpitalach stosowane są większe (gabarytami i mocą) UPS-y - przykładowo POWERLINE GREEN. Duże zasilacze awaryjne nie mają chronić pojedynczych urządzeń, a raczej centralizować bezpieczeństwo energetyczne w całym obiekcie. Jeśli musimy zabezpieczyć zasilanie wielu urządzeń, lepiej posiadać jeden duży UPS niż kilkanaście małych. Pozwala to zmniejszyć koszty eksploatacji, a dodatkowo zapewnia lepszą kontrolę nad całą siecią, między innymi dzięki rozbudowanemu panelowi kontrolnemu oraz dołączonemu oprogramowaniu monitorująco-zarządzającemu. Zakup i instalacja dużych zasilaczy to co prawda dość poważne i nierzadko kosztowne rozwiązanie, ale jeżeli zależy nam na skutecznym i scentralizowanym systemie bezpieczeństwa zasilania, to warto taki krok rozważyć, a dobór i instalację powierzyć fachowemu serwisowi producenta sprzętu.

http://ever.eu/product/pl/ups-powerline-rt-6000
EVER POWERLINE – zasilacz UPS o mocy od 6-10 kVA, do zastosowań profesjonalnych, ale z powodzeniem wykorzystywany także w domach i mieszkaniach

Zasilacze UPS EVER przeznaczone do zabezpieczenia zasilania w domu i biurze >>>

Gdzie kupić  >>>